Across Continents and Genres: Anifilm 2024’s Competing Films Announced

Short Summary:

Anifilm 2024 announces competing films in four categories: Student Films, Short Films, Music Videos, and Abstract & Non-narrative Animation. Featuring entries from Europe, Japan, China, and the USA, including notable Czech contributions, the festival celebrates a wide array of animated styles and genres.

The Anifilm Festival, set to take place in 2024, has revealed the competing entries in four distinct categories, highlighting the global diversity and creative richness of the animation industry. The festival's commitment to showcasing emerging talents and innovative storytelling is evident in its selection of films.

In the Student Films category, 26 films from film schools around the world, including Europe, Japan, China, and the USA, have been selected. Noteworthy Czech entries include "Between City" by Ilya Kreines (Academy of Arts, Architecture & Design in Prague), "Keep Out" by Tan-Lui Chan (Ladislav Sutnar Faculty of Design and Arts), and "Electra" by Daria Kascheeva (FAMU). This category underscores the festival's dedication to fostering new talent in the animation field.

The Short Films competition features 28 entries, presenting a broad spectrum of animated styles, genres, themes, and techniques. It includes new works by renowned artists such as Nina Gantz, Kaspar Jancis, Tomek Popakul, Georges Schwizgebel, Flóra Anna Buda, and Don Hertzfeldt, showcasing the festival's ability to attract established names in the industry.

For music enthusiasts, the Music Videos category offers a collection of 25 videos, spanning a wide range of musical and visual styles. Czech music is represented by Michaela Dušková's "A tak to necháme" and Matej Mihályi's "Lunapark," highlighting the diversity of the country's musical landscape.

Lastly, the Competition of Abstract and Non-narrative Animation features 22 films that explore the boundaries of animation through traditional and high-tech production techniques. Czech entries in this category include "Individuality" by Bára Holzknechtová and "Time Metallurgist" by Tomáš Rampula, demonstrating the festival's commitment to showcasing innovative and experimental works.

Anifilm 2024 promises to be a vibrant celebration of the art of animation, offering audiences a unique opportunity to experience the cutting-edge of animated storytelling from around the globe.

INTERNATIONAL COMPETITION OF SHORT FILMS

  • 27 - Flora Anna Buda (France, Hungary)
  • A Border Guard and His Dog - Pablo Martínez Ballarín (Spain, Poland)
  • A Crab in the Pool - Jean-Sébastien Hamel, Alexandra Myotte (Canada)
  • Aphasia - Marielle Dalpé (Canada)
  • Antipolis - Kaspar Jancis (Estonia)
  • Beautiful Men - Nicolas Keppens (Belgium, France, Netherlands)
  • Drijf - Levi Stoops (Belgium)
  • Flower Show - Elli Vuorinen (Finland)
  • From One Painting… To Another - Georges Schwizgebel (Switzerland, France)
  • In Dreams - Josh Shaffner (United States)
  • La perra - Carla Melo Gampert (France, Colombia)
  • Margarethe 89 - Lucas Malbrun (France)
  • Mariupol. A Hundred Nights - Sofiia Melnyk (Ukraine)
  • Mars Colony Plan - Yongsun Lee
  • Maurice's Bar - Edery Tzor, Tom Prezman (France, Israel)
  • ME - Don Hertzfeldt (United States)
  • Mee and Burd - Greg McLeod (United Kingdom)
  • Miserable Miracle - Ryo Orikasa (France, Japan, Canada)
  • Mr. Rabbit - Bryan Lee (United States)
  • Nun or Never! - Heta Jäälinoja (Finland)
  • Our Uniform - Yegane Moghaddam (Iran)
  • Peeping Mom - Francis Canitrot (France)
  • She Cat Him - Marta Chyła-Janicka (Poland)
  • Swimming With Wings - Daphna Awadish (Netherlands, Israel)
  • The Family Portrait - Lea Vidakovic (Croatia, Serbia, France)
  • Wander to Wonder - Nina Gantz (Netherlands, Belgium, France)
  • Wild Summon - Karni Arieli, Saul Freed (United Kingdom, France)
  • Zima - Tomek Popakul (Poland)

INTERNATIONAL COMPETITION OF STUDENT FILMS

  • astro_plantboy_69 - Theo Lucas (Germany)
  • Meziměstí - Ilya Kreines (Czech Republic)
  • Braided - zhang chenxi (United States, China)
  • Brother's Crossing - Donovan Lenten (United Kingdom)
  • Childeric, Les Nerfs de la Guerre - Louise PETIT, Lucie TANTOT, Céline KORNO, Emma GUYOT DLH, Lou DHELENS, Juliette A. LAURENT (France)
  • A madár gyermekei - Julia Tudisco (Hungary)
  • Crab Day - Ross Stringer (United Kingdom)
  • Dodo - Yi Luo (Germany)
  • Electra - Daria Kashcheeva (Czech Republic, France, Slovakia)
  • Вул. Волі 24/2 - Galina Bistritskaya, Katerina Eli (Israel)
  • Giovanna and the big peacock - Maria Zilli (Italy)
  • Growths - Elina Pupina (Belgium, Ukraine)
  • Homemaker - Ciara Kerr (United Kingdom)
  • Megenném ha bírnám - Bence Hlavay (Hungary)
  • Keep Out - Tan-Lui Chan (Czech Republic, Hong Kong)
  • Au 8ème Jour - Agathe Sénéchal, Alicia Massez, Elise Debruyne, Flavie Carin, Théo Duhautois (France)
  • Li Qun - Hongyin Ju, Zixia Cao, Qing Yang (China)
  • Riot Doll - Hassan Yola, Poornima Subramaniam, Daria Skripka, Lwazi Msipha (Russia, France)
  • Bisou Champion - Alexis Mouron (France)
  • Shape of the Elephant (ゾウのかたち) - Sam KUWA (Japan)
  • Takie cuda się zdarzają - Barbara Rupik (Poland)
  • technically_breathing - Markéta Müllerová (Germany)
  • The Eastern Rain - Milly Yencken (Estonia)
  • W lesie są ludzie - Szymon Ruczyński (Poland)
  • La mort du petit cheval - Gabrielle Selnet (France)
  • Apád - Anita Kühnel Szabó (Hungary)

INTERNATIONAL COMPETITION OF ABSTRACT AND NON-NARRATIVE ANIMATION

  • (D)Infinity - Taewan Kim (United Kingdom)
  • Chamber of Shadows - OK Seyoung
  • City Fatigue - Jacobs Théodora (Belgium)
  • Crypto(zoïque) - Côme LORANS (France)
  • Deathwaves (Or A Fungal Hecatomb) - Maciek Stępniewski (Poland)
  • Echoes - Emanuele Kabu (Italy)
  • Evanescence - Mare Suljak (Croatia)
  • Families' Albums - Moïa Jobin-Paré (Canada)
  • Fashion Victims 2.0 - Maria Lorenzo (Spain)
  • Flow On - Benjamin Fox (United Kingdom)
  • Happy Doom - Billy Roisz (Austria)
  • Individuals - Bára Holzknechtová (Czech Republic)
  • Lightbreak - Luke Shannon (United States)
  • O/S - Max Hattler (Hong Kong, Germany)
  • Overheating - Jiin Chung, Lizzy Bovee, Nathan Yeom, Yuna Tang (Hong Kong)
  • Prototipo - Tina Frank (Austria)
  • Right in the Eyes of the Mirror - Peduzzi Mélusine (France)
  • Shapes - Tsz-wing Ho (Hong Kong)
  • Simple Forms - Natalia Ryss (Israel)
  • subotopic - Nikki Schuster (Austria, Germany)
  • Time Metallurgist - Tomáš Rampula (Czech Republic)
  • Vision - Çağıl Harmandar (Japan, Türkiye)

INTERNATIONAL COMPETITION OF MUSIC VIDEOS

  • Alasdair Roberts: The Bonny Moorhen - Jonathan Farr (United Kingdom)
  • Angelsaur: Boy Blue - Matteo Dang, Francesca Colombara (Italy)
  • Anne Müller: Nummer 2 - Simon Duong Van Huyen, Arthur Chaumay (France)
  • Ashnikko: Worms - Raman Djafari (United Kingdom)
  • Blitzed: Ryż i kurczak - Kamil Wójcik, cat kaczmarek (Poland)
  • Fazi: Delingha - Li Lu (China)
  • Hana Stretton: Morning Rain - Durnis Markov (United States, Australia)
  • Hey Kray - Lee Oz, Eliška Oz (Czech Republic)
  • Hilgeum: Illusion - Jin Woo (Republic of Korea)
  • IC3PEAK: Worm - Yoann Dovier, Mattis Dovier (France, Russia)
  • Internet Gaga - Reinhold Bidner (Austria)
  • Kwoon: King of Sea - Stéphane Berla (France)
  • Max Cooper: In Threes - Natalia Ryss (United Kingdom, Israel)
  • Meteors - Morgane Le Péchon, Agnès Patron (France)
  • Milm: Transmogrified - Alexander Dupuis (United States)
  • Peninsula: Propaganda - Izumi Tanaka (Japan, Mexico)
  • Please: Kind of Morning - Clara Franciosi, Valentine Vendroux, Salomé Hammann (France)
  • Prezident Lourajder: Lunapark - Matej Mihályi (Czech Republic, Slovakia)
  • Shuteen Erdenebaatar: In a Time Warp - Anh Tu Nguyen (Germany)
  • Siames: All the best - Pablo Roldan (Argentina)
  • Sunflowers: A Strange Feeling of Existential Angst - Carolina Bonzinho, Leander Meresaar (Portugal, Estonia)
  • Tereza Rychlá - Krippnerová, Ondřej Rychlý: A tak to necháme - Michaela Dušková (Czech Republic)
  • Tiburona: Horizonte de sucesos - Pablo Martínez Ballarín (Spain)
  • Vonfelt: Je Pars - Michelle Brand (Germany, France)
  • Yotam Haber: New Water Music - Dan Rule (United States)